Sobota, 17 května, 2025
Google search engine
HomeLongevityOnkolytická viroterapie v léčbě a prevenci rakoviny: Naděje, důkazy a otazníky

Onkolytická viroterapie v léčbě a prevenci rakoviny: Naděje, důkazy a otazníky

Rigvir, T-VEC a další: Jak viry bojují s nádory a lze je využít pro dlouhověkost?

  • Onkolytická viroterapie – léčba využívající viry, které selektivně napadají a ničí rakovinné buňky – patří mezi nejslibnější směry moderní onkologie. Společnost Rigvir s produktem Rigvir-SE a farmaceutické společnosti jako Amgen s virem T-VEC (Imlygic) ukazují, jak lze tento přístup využít nejen k léčbě, ale i prevenci nádorových onemocnění. Jaké jsou však důkazy jejich účinnosti a je jejich užití vhodné pro podporu dlouhověkosti?

Rigvir a Rigvir-SE: Prevence vs. léčba

  • Rigvir je onkolitický virus ECHO-7, schválený v Lotyšsku, Gruzii a dalších zemích pro léčbu melanomu. Studie publikovaná v European Journal of Cancer (2018) uvádí, že u pacientů s melanomem ve stadiu II snížil riziko progrese onemocnění 6,67krát a mortalitu 4,39–6,57krát ve srovnání se standardní léčbou[1].

Rigvir-SE, označovaný jako „první potravinový doplněk s živým virem“, obsahuje stejný kmen ECHO-7, ale v nižší dávce. Podle výrobce je určen pro osoby s vyšším rizikem rakoviny (věk nad 65 let, genetická zátěž, pozitivní nádorové markery). Doporučené dávkování je 1 kapsle měsíčně na lačno[2].

Problém: Zatímco Rigvir má klinická data zahrnující stovky pacientů[1], pro Rigvir-SE jako doplněk stravy chybí veřejně dostupné studie potvrzující preventivní účinky. Výrobce sice odkazuje na „imunitní modulaci“, ale mechanismus prevence není dostatečně doložen.

T-VEC (Imlygic): Průlomová terapie pro melanom

T-VEC, vyvinutý společností Amgen, je na rozdíl od Rigviru založen na modifikovaném viru herpes simplex. Schválený FDA v roce 2015 pro léčbu metastatického melanomu, prokázal v randomizované fázi III studie (OPTiM) významné prodloužení přežití. U pacientů léčených T-VEC byla 6měsíční odpověď na léčbu 16,3 % oproti 2,1 % u kontrolní skupiny[3].

Mechanismus: Virus ničí nádorové buňky přímo a zároveň uvolňuje antigeny, které aktivují imunitní systém proti metastázám[3].

Další společnosti a produkty

  • DNX-2401 (tasadenotugene laherparepvec): Virus vyvíjený pro glioblastom, aktuálně ve fázi II studií.
  • Pelareorep (Reolysin): Virus respiračního systému testovaný u karcinomu prsu a slinivky.

Všechny tyto terapie jsou však určeny pouze k léčbě, nikoli prevenci.

Lze onkolitické viry používat preventivně pro dlouhověkost?

Teoreticky by prevence rakoviny mohla přispět k prodloužení života, ale:

  1. Chybí data: Žádná studie neprokázala, že preventivní užití onkolitických virů (jako Rigvir-SE) snižuje incidenci rakoviny u zdravých osob.
  2. Regulační status: Rigvir-SE je doplněk stravy, ne lék – neprochází tak přísným schvalovacím procesem.
  3. Rizika: I nepatogenní viry mohou u imunokompromitovaných osob vyvolat nežádoucí reakce.

Odborné stanovisko: Podle přehledu v PubMed (2018) je Rigvir slibný pro léčbu melanomu, ale jeho preventivní role zůstává nejasná[1]. Pro T-VEC a podobné viry neexistují studie zaměřené na prevenci.

Závěr: Naděje s rezervou

Onkolitická viroterapie představuje revoluci v léčbě rakoviny, ale její preventivní využití je stále v plenkách. Zatímco produkty jako T-VEC mají robustní data podložená klinickými studiemi[3], preventivní doplňky typu Rigvir-SE stojí na nejistém základě. Pro dlouhověkost je zatím účinnější zaměřit se na ověřené strategie: zdravou stravu, pohyb a vyhýbání se karcinogenům.

„Rigvir-SE může být zajímavým konceptem, ale bez randomizovaných studií nelze potvrdit jeho přínosy,“ uvedl pro European Journal of Cancer výzkumník z týmu Rigviru[1].

Zdroje:[2] Virotherapy.com – Rigvir-SE[1] PubMed: The advent of oncolytic virotherapy in oncology: The Rigvir® story[3] NCI: Oncolytic Virus Therapy Shows Benefit in Patients with Melanoma

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -
Google search engine

NEJČTENĚJŠÍ

KOMENTÁŘE